Cilka, która przeżyła dwa obozy

Podróż Cilki” to druga część cyklu literatury pięknej, inspirowanej wydarzeniami z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Część pierwsza “tatuażysta z Auschwitz” stał się bestsellerem. Autorka, Heather Morris uczula, że przedstawione w książkach wydarzenia i postaci sa inspirowane prawdą historyczną, ale nie bazują na niej kurczowo. Dzięki temu historię Cilki czyta się nieco lżej, chociaż nie jest pozbawiona pierwiastków emocjonalnych, które na długi czas pozostawią czytelnika w zadumie. Skupienie przekierowane jest na jej odczucia i walke wewnętrzną, a prawdopodobieństwo autentyczności wydarzeń opisanych w książce jest dalece prawdopodobne.

Cilka trafia do obozu w Oświęcimiu mając zaledwie 16 lat. Ze względu na swoją niekonwencjonalną urodę zostaje natychmiast dostrzeżona przez komendanta obozu, który nakazuje jej bycie nałożnicą. Dziewczyna nie ma możliwości sprzeciwienia się, w dodatku zostaje przydzielona do pracy jako blokowa, co całkowicie rozbija ją emocjonalnie. Codziennie jest odpowiedzialna za pilnowanie kobiet, które w specjalnie przygotowanym baraku oczekują na wywiezienie do krematorium. Chore, niezdatne do pracy, wpół oszalałe, często bezwolne, pozbawione nawet chęci walki. Cilka na ogromne wyrzuty sumienia, ponieważ nie może im pomóc, czasami próbuje, ale nie robi tyle ile sama by chciała. Kiedy w 1945 roku obóz zostanie wyzwolony przez Sowietów bohaterka, ze względu na swoją “relację” z komendantem zostanie skazana za kolaborację i wysłana na przymusowe roboty na Syberię. Wyrok – 15 lat – obóz pracy w Workucie.

Sowiecka rzeczywistość

Tragizm bohaterki polega na niekończącym się cierpieniu, niemożliwości złapania oddechu, odpoczynku od losu. W nowym obozie musi zaczynać wszystko od nowa, starać się być potrzebną, znaleźć swoje miejsce i sprzymierzeńców. Marzy jej się, by nie polegało to na tej samej atencji, którą okazywał jej komendant niemieckiego obozu. Cały czas jest poddawana ocenie, a to ze względu na plotki, które docierają do Workuty, odnośnie jej roli w życiu komendanta Auschwitz, a to ze względu na to, że biegle zna kilka języków, co może wskazywać na to, że jest szpiegiem.

Przeżycia uodporniają Cilkę, tworząc z niej silną i zaradną kobietę, gotową walczyć z przeciwnościami losu. Wspomnienia pozostawiają w niej silną bliznę, bohaterka woli pomagać innym niż sobie, uważa, że nie zasługuje na dobro. To historia o kobiecie, która pragnie odkupienia win, których nie posiada i wybaczenia grzechów, których nie popełniła, ale za jedno i drugie czuje się odpowiedzialna. Przejmująca opowieść o sile człowieczeństwa, która nie umiera mimo okoliczności.

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com